• Adres Mustafa Kemal Mah. 2159. Sk. No:4/7 Çankaya/Ankara
  • E-Posta info@bilicisoft.com
  • Telefon 0312 219 48 69
Sunucu Hizmetleri

Sunucu Hizmetleri

SUNUCULAR (SERVER)Sunucular 7/24 mantığıyla hiç kapanmadan çalışan bilgisayarlardır. Şirketlerin ihtiyaçlarına yönelik marka bağımsız Intel tabanlı sunucu konfigurasyonlarını yapılandırarak hizmetlerine sunmaktayız. Sunucularda yapılabilecek rol ve hizmetlere örnek vermek gerekirse;


• Web Server

• Mail Server (Exchange)

• DataBase Server

• Domain Controller

• File Sharing

• Proxy Server

• FTP server

• CA Server

• Cluster  


Web Server: Şirketlerin web sayfalarını internet üzerinde yayınlanması için server üzerine kurulan hizmettir. Güvenlik protokolleriniz gereği lokal sunucunuzda barınmasını istediğiniz web sayfalarınız sunucunuz üzerinde çalışmaktadır. Yani bir hosting hizmedir.


Mail Server: Şirketlerin bünyesinde kullandığı E-mail adreslerini lokal sunucularında barındırması için kurulan uygulamadır. Güvenlik protokolleriniz gereği lokal sunucunuzda barınmasını istediğiniz mail hizmetiniz de sunucunuz üzerinde çalışmaktadır.


DataBase Server: Şirketlerin kendi içerisinde kullanmış olduğu ve veri depolama sistemine ihtiyaç duyan bir yazılımın veri depolaması amacı ile kurulacak uygulamadır. İşlenecek olan verinin güvenliği ve veri işleme hızından dolayı lokal sunucularda hizmet vermesi çok önemlidir.


Domain Controller: Şirketlerin kendi içerisindeki kullanıcılarına tek bir merkezden uygulama kısıtlama ve kontrol altında tutabilmesi için gereken bir hizmettir. Active Directory rolü sayesinde kullanıcı sayısının çok fazla olduğu sistemler üzerinde yönetimin tek bir noktadan kolayca yapılması açısından çok önem taşımaktadır.


File Sharing: Şirketlerin kendi içerisindeki dosya paylaşımını yönetecek bir hizmettir.. Güvenlik politikalarına göre uygulanacak kurallar sayesinde istenilen bilgisayarların hangi dosyaları görmesi ve ya görmemesi gibi kurallar oluşturulabilmektedir.


Proxy Server: Şirketlerin internet sayfası gezme sürelerini bir miktar hızlandırmak ve gezilecek olan sitelere belirli politikalar getirerek (izinli-yasaklı) sınırlandırmasını sağlayan bir hizmettir.


FTP Server: Şirketlerin kendi oluşturmuş oldukları dosyaları ya da kendilerine özel gelecek olan dosyaları internet üzerinden gönderip almayı sağlayan bir hizmettir. Veri güvenliğinin ön planda tutulduğu yerlerde sadece şirket bünyesinde uzak yerlerde dosya paylaşımı yapılabilmektedir.


CA Server: Şirketlerin kendisine kurulacak olan ya da kendilerinin kuracağı uzak lokasyon bağlantılarını kullanıcı adı şifrenin daha da ötesinde bir güvenlikten geçerek kurulmasını sağlayan bir hizmettir. Özel bağlantı tünelleri sayesinde güvenlik ön planda tutulmaktadır.


Cluster: Sunucunun fiziki bir şekilde yedekli çalışmasına imkan veren uygulamadır. Aynı sunucudan en az 2 adet kurularak senkronize bir şekilde çalışması sağlanmaktadır. Eğer sunuculardan 1 tanesi donanımsal bir arıza verirse hizmetler aksamadan kesintisiz bir şekilde çalışan sunucu/sunucular üzerinden devam etmektedir.


SUNUCU SANALLAŞTIRMA


Eski sunucu yapılarında sunucunun üzerine herhangi bir 3. Parti yazılım kullanılmadan kişisel bilgisayarlarda olduğu gibi işletim sistemi kurulmaktaydı. Gelişen teknoloji ile “sanallaştırma” sistem güvenliği ve veri kaybı için olmazsa olmaz bir durum almıştır.


Sanallaştırma seçeneklerine ve detaylarına buraya tıklayarak ulaşabiirsiniz...